Page 2 - Kronika řežské kapličky 1946-2020
P. 2
  O kronice kapličky sv. Václava v Řeži
Otevřeli jste digitalizovanou verzi kroniky kapličky sv. Václava v Řeži. Její vznik se pojí se stavbou kapličky krátce po II. světové válce a s osudy mnoha lidí. Kronika podrobně popisuje okolnosti vzniku kapličky od počátečních impulsů k jejímu vzniku již před válkou a během války, přes mnohé peripetie s její stavbou, až po její vysvěcení 29. září 1946. Naprostá většina záznamů v kronice mapuje období od konce války do počátku 50. let dvacátého století. Za většinu z nich vděčíme kronikáři Karlu Dachovskému, jehož životopis najdete jako jednu z příloh na konci. Záznamy z pozdějších dekád jsou už jen velmi útržkovité.
Kronika byla do roku 2005 v držení farnosti Klecany, poté přešla pod nově vzniklou farnost Odolena Voda. Má za sebou příběh nejen mnoha desítek let, ale především generací kněží a lidí, kteří jsou s kapličkou spojeni. V současné době je kronika pod ochrannou rukou pana faráře Kamila Vrzala. Originál kroniky bývá vystaven pro veřejnost u příležitosti větších výročí a svátků.
Je samozřejmě obrovská škoda, že kronika o osudech a událostech po roce 1950 až v podstatě do dnů dnešních téměř mlčí. Ano, byly to časy věcem křesťanským, církevním a komunitně občanským velmi nepřející. V době komunistické totalitní vlády v socialistickém Československu dění kolem kapličky představovaly činnosti pro tehdejší režim nežádoucí, namnoze potlačované i trestané, v lepším případě trpěné. Po sametové revoluci v listopadu 1989 se zase zájem veřejnosti na čas obrátil k světštějším záležitostem.
Ale konečně se opět blýská na časy a věci se vrací do řádných kolejí. Kaplička prošla v roce 2020 velmi výraznou rekonstrukcí. Podařila se i díky úspěšné občanské sbírce, podobně jako při jejím vzniku po válce. Díky výrazné podpoře obce byl ulit nový zvon „Václav“, který nahrazuje vysloužilý a pamětnický zvon přezdívaný „partyzán“. A od roku 2020 vzniká pokračování kroniky pod rukou kronikářky Hany Krommerové. Ta zaznamenává nejen aktuální dění kolem kapličky, ale také se díky vzpomínkám pamětníků snaží vracet k událostem a lidem z časů minulých, které první kronika nezaznamenala. Pokud někdo máte pamětnické fotografie, osobní vzpomínky nebo dokonce relikvie z dřívějších dob, ozvěte se prosím paní kronikářce hana.krommerova@seznam.cz a Danielu Münichovi (munichd@gmail.com).
Obsah kroniky je třeba vnímat jako otisk své doby pohledem tehdejších kronikářů. To znamená, že informace v kronice uvedené nemusí být nutně přesné ani kompletní. Elektronický obsah i výraz se co nejvíce snaží respektovat její skutečnou fyzickou podobu. Týká se to i řazení obsahu, který ne vždy sleduje časovou linku rovnoměrně. Navíc jsme přidali pouze tento úvod, přehledový obsah, jmenný a místopisný rejstřík. Jmenný a místopisný rejstřík nemusí být zcela kompletní s ohledem na velmi vysoký počet jmen a míst v kronice krátce zmíněných. Případná opomenutí nám můžete sdělit a budou zohledněna při budoucí aktualizace rejstříků. Do budoucna je v plánu doplnit elektronickou mapku obce a okolí s vyznačením míst v kronice zmiňovaných.
Digitalizaci kroniky v létě roku 2020 ve složitých časech covid-19 díky velké vstřícnosti paní Martiny Nezbedové provedli v Digitalizačním středisku Akademie věd ČR a patří jim za to velké poděkování. O logistiku vzniku elektronické verze se postaral Daniel Münich, který také vytvořil podklad pro vznik jmenného a místopisného rejstříku.
V Řeži 3. března, 2021
Daniel Münich, Veronika Kristová, Kamil Vrzal
  
   1   2   3   4   5